Zalety domów szkieletowych i z bali

Kiedy już zdecydujesz się na budowę własnego domu, musisz dokonać wielu wyborów. Dla wielu osób znalezienie najlepszej firmy budowlanej jest najważniejsze. Owszem – to powinno być priorytetem, ale tak samo ważne jest wiedzieć, jaki rodzaj domu chcesz zbudować. Obecnie szkieletowe domy z bali drewnianych są jednym z najpopularniejszych rodzajów nieruchomości mieszkalnych.

Dom szkieletowy z bali drewnianych jest bardzo podobny do klasycznego domu z bali i dzięki obu opcjom możesz cieszyć się pięknem drewna. Jednak w przypadku modułowego, będziesz tym się cieszyć o wiele szybciej, gdyż obejdzie się bez klasycznego budowania domu od podstaw. Zamiast tego, używa się gotowych elementów konstrukcyjnych.

Zalety szkieletowych domów z bali

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na popularności zyskała koncepcja domu otwartego, z rozległymi kuchniami, które wychodzą na wspólne obszary mieszkalne w całym domu. W tym kontekście, przewaga domu z drewnianym szkieletem pozwala na mniejsze obciążeń ścian, co naturalnie tworzy otwarty plan – bez przeszkód.

Tego typu szkielety domów są używane od stuleci, szczególnie w starszych kościołach, ze względu na ich:

 • wytrzymałość,
 • trwałość,
 • piękno.

Mniej odpadów i zrównoważony rozwój

Jeśli szukasz eko-przyjaznego rozwiązania domu – przekona Cię to, że w przypadku tworzenia nieruchomości szkieletowej, w porównaniu do tradycyjnego domu, zwykle jest generowanych dużo mniej odpadów.

W konwencjonalnych domach proces wygląda następująco:

 • wycinka drzewa w lesie,
 • transport do tartaku,
 • przycinanie na wymiar,
 • transport do dystrybutora,
 • transport do lokalnego sklepu z materiałami budowlanymi,
 • transport na plac budowy.

Drewno używane do domów szkieletowych z bali jest znacznie krótsze i bardziej wydajne, co oznacza niższe koszty. Kiedy bale z lasu znajdą się na miejscu budowy, nie kieruje się ich do dystrybutora czy sklepów, ale są dopasowane do rozmiaru, a następnie jedynie wprowadza się pewne korekty już przy minimalnych stratach.

Estetyka domów z bali

Dzięki niestandardowej konstrukcji domu z bali możesz właściwie uzyskać co Ci się tylko podoba, zarówno na zewnętrznej jak i wewnętrznej ścianie domu. Sama uroda i siła drewna są niesamowite, a gdy połączymy te walory z doskonale rozmieszczonymi belkami – to daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Nie brakuje też charakteru i wzornictwa, który jest unikalny dla każdego niestandardowego drewnianego szkieletowego domu. Dodatkowo istnieje większy wybór opcji rozmieszczania okien i drzwi, co sprawia, iż każdy może je dopasować do potrzeb swoich i swojej rodziny.

Inne zalety szkieletowych domów z bali:

 • Liczne badania potwierdzają, że przebywanie w domach składających się głównie z drewna niesie mieszkańcom fizyczne i psychologiczne korzyści zdrowotne.
 • Szybkość budowy – rozmiar domu z drewnianym szkieletem może zostać zmontowany na miejscu nawet w ciągu kilku dni.
 • Szkielet domu z bali sprawdzi się znakomicie jako izolacja, gdyż jest to rozwiązanie bardziej wydajne i wytrzymałe niż większość innych materiałów.
 • Nieograniczona liczba ścian nośnych w drewnianych konstrukcjach pozwala na większą elastyczność i zmiany w planie.
 • Użycie mniejszej ilości drewna i materiałów zrównoważonych podczas budowy domów z bali drewnianych pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i mniej negatywnego wpływu dla środowiska.

 

Warto też dodać, że zawsze można stosować drewno pochodzące z recyklingu i / lub lokalne, a niewielkie ilości odpadów pochodzących z budowy konstrukcji można poddać recyklingowi.

Zalety szkieletowych domów z bali – podsumowanie

Podsumowując i zbierając omawiane zalety można stwierdzić, że jeśli faktycznie zastanawiasz się nad zbudowaniem własnego domu z bali, ale chcesz uciec od tradycyjnego projektu – wersja szkieletowa może być świetną opcją. Nie bój się łączyć, dopasowywać i integrować własnych pomysłów z tymi utartymi – efekt końcowy na pewno będzie zachwycający, jak również przyjazny dla kieszeni.

Powrót do Bloga
TILCOR